Реферати

Конспект уроку з презентацією на тему «Розпилювання столярною пилкою» 5 клас


Міська скарбниця

навчальний заклад

«Ліцей №1»

Підсумок уроку з техніки

5 клас

Тема уроку: Пиляння столярною пилкою

підготовлено

Ємельянов Олег Борисович,

викладач технології

Шадрінськ, 2013

Ескізний план.

Тема уроку: Пиляння столярною пилкою

Мета уроку:

1. Освітні: Дати учням початкове уявлення про технологічний процес розпилювання виробів з деревини.

2. Виховання: Виховувати відданість і працьовитість.

3. Розробка: Розвивати вміння застосовувати набуті знання на практиці.

Обладнання уроку:

1. Матеріально-технічне оснащення:

Інструменти: столярна пила (16 шт.), столярний кутник (16 шт.), лінійка (16 шт.), рубанок (16 шт.), шило (16 шт.), дриль 10 мм (2 шт.), Олівець (16 шт.), Рашпіль (16 шт.), Наждачний блок (16 шт.).

Обладнання: свердлильний верстат (2 шт.), столярний верстак (16 шт.), опорна дошка (2 шт.).

Матеріали: Брус (береза) 15х40х100мм (16 шт.).

2. Дидактичне обладнання: Презентація: «Розрізання деревини», технологічна карта виготовлення кріпильних планок, критерії оцінювання практичної роботи.

3. Методичне обладнання: Конспект уроку, Казакевич, В. М. Технологія. Технічна праця. 5 клас [Текст]: метод. надбавка / В. М. Казакевич. — М.: Дрофа, 2005. — 127 с.

Розташування: навчальний практикум

Тип уроку: комбінований

Структура уроку:

1. Організаційний момент — 1 — 2 хв.

2. Актуалізація знань – 3 хв.

3. Виклад нового матеріалу – 15 – 20 хв.

3.1. Розпилювання дерев’яних заготовок.

3.2. Пристрій столярної пилки.

3.3. Техніка розпилювання столярною пилкою.

3.4. Консолідація.

4. Практична робота — 45 — 50 хв.

4.1. Вступне навчання. Правила безпечної роботи при розпилюванні деревини.

4.2. Виготовлення монтажної пластини та поточна інструкція.

5. Підведення підсумків уроку – 5 хв.

6. Прибирання робочих місць — 3 — 5 хв.

ЗАГАЛЬНО: 80 хв.

Прикраса дошки

Тема уроку

Різання деревини

Хід уроку:

  1. Організація часу.

Учитель відзначає присутніх у журналі. Учитель пояснює тему та мету уроку.

2. Актуалізація знань.

Починати урок рекомендується із закріплення знань учнів з теми попереднього уроку. З цією метою можна провести побіжне опитування п’ятикласників:

1. Що потрібно знати про деталь, щоб її виготовити? (Форма, розміри, матеріал заготовки)

2. Які види графічних зображень ви знаєте? (Ескіз, креслення, технічний креслення)

3. Яке графічне зображення називають технічним кресленням? (Об’ємне, наочне зображення деталі, виготовлене вручну, із зазначенням розмірів і матеріалу)

4. Яке графічне зображення називають кресленням? (Умовне зображення деталі, виконане за допомогою креслярських інструментів за певними правилами)

5. Яке графічне зображення називають ескізом? (Умовне зображення деталі, виконане вручну з дотриманням пропорцій)

6. Чим вони відрізняються один від одного? (Ескіз і креслення — умовне зображення, а технічний креслення — наочне, тривимірне зображення)

Вислухавши відповіді учнів, учитель уточнює, доповнює та оцінює їх.

3. Виклад нового матеріалу.

Інструкції: Далі вчитель доповідає зміст цього уроку: учні повинні ознайомитися з основними інструментами, які використовуються для розпилювання деревини, навчитися працювати з ними в процесі виготовлення виробу, а також закріпити навички та вміння стругання.

Виклад техніко-технологічної інформації про розпилювання деревини вчитель починає з повідомлення учнів, що цей вид обробки є одним із найпоширеніших. Цей висновок він підтверджує конкретними прикладами: від виробництва пиломатеріалів до виготовлення будь-якого виробу з дерева.

Учні знайомляться з професіями робітників деревообробки, частиною праці яких є розпилювання деревини, і перш за все з професіями столяра та столяра. Вони наводять приклади своєї продукції, розповідають про необхідність високої технічної підготовки та складних інструментів та обладнання, з яким вони працюють.

Розпилювання є однією з важливих і відповідальних операцій з обробки деревини. Роблячи це правильно, ми покращуємо якість деталі, зменшуємо припуск на очищення та стругання, скорочуємо час виготовлення деталі та економимо деревину.

Розпилювання — процес розпилювання деревини на шматки з утворенням зрізу.

Пропіль — зазор, утворений ножівкою в процесі різання.

Інструкції: Далі вчитель зупиняється на пристрої найпростішого інструменту – столярної пилки, принципу її роботи, форми та розміру зубів, їх заточування та проводки. Необхідно показати учням ножівку як з розведеними, так і з нерозділеними зубами, пояснюючи необхідність їх розводки. Це легко зробити, намалювавши на дошці схему розпилювання деревини ножівкою.

У шкільній майстерні в класі вам доведеться використовувати кухоль для розпилювання столярна пила. Основною частиною столярної ножівки є полотно з насічками на краях різці-зуби. Учитель використовує презентацію для пояснення

Інструкції: На основі викладеного матеріалу вчитель розповідає про поперечне, поздовжнє та змішане пиляння. Важливо, щоб учні розуміли, чому для різних видів пиляння використовуються пилки з різною формою зубів. Учитель демонструє таблицю, на якій зображені елементи зубців пилки, пояснює будову ріжучої частини леза, підкреслюючи, що кожен зуб є самостійним різцем.

Розпилювання деревину виробляють різними пилами. За напрямком різання розрізняють волокна поперечні, поздовжні та змішані пиляння.

При поперечному розпилюванні напрямок різу перпендикулярно волокнам, при поздовжньому — паралельно волокнам, при змішаному — спрямованому під кутом до них.

Для поперечного розпилювання заготовок застосовують пилки, у яких зуби мають прямий трикутний профіль, а для поздовжнього — пилки з похилим профілем зуба. Учитель використовує презентацію для пояснення.

Зупинимося на основних прийомах і правилах розпилювання деревини та листових деревних матеріалів поперек і вздовж волокон.

При розпилюванні заготовок особлива увага приділяється їх надійному кріпленню. При розрізі розрізу використовують брусок, який міцно тримають лівою рукою так, щоб кінець бруска збігався з лінією розмітки розрізу. Учитель використовує презентацію для пояснення

Для точного розпилювання заготовок поперек волокон під різними кутами їх використовують митр коробка, пристрій, що складається з основи і двох брусків, в яких робляться надрізи для розпилювання під кутом 30°, 45°, 90°. Для зручності роботи ступицю можна закріпити в хомутах верстака.

При розпилюванні в скошеній заготовці великим пальцем лівої руки притискають заготовку до бічної планки і стежать за тим, щоб лінія розмітки на заготовці була навпроти зрізу.

Інструкції: На завершення можна запропонувати учням визначити напрямок робочого руху при роботі з пилами різного призначення та встановити, чому різні види пиляння деревини вимагають різних зусиль для прикладення до інструменту. Аналізуючи форму зубів пилки та напрямок руху інструменту, п’ятикласники за допомогою вчителя приходять до висновку, що пилки для поздовжнього та змішаного пиляння ріжуть деревину лише в одному напрямку – при віддаленні від самі, тобто передні та поперечні пилки як у прямому, так і в зворотному русі.

ІНФОРМАЦІЯ

  • дворучна пила використовується для поперечного різання деревини. Такі пилки використовуються для ручної рубки, розпилювання колод, заготівлі дров.

  • Нагорода — спеціальний пилковий інструмент, який використовується для глухого різання заготовки з регульованою глибиною різу, наприклад, при виконанні канавки в заготовці.

  • лучкова пила дуже зручно для столярних робіт, розпилювання дощок і брусків. Має вузьке столярне лезо із зубцями на одному з країв, натягнуте на дерев’яний чи металевий верстат – цибулю. Цю пилку можуть використовувати дві людини. У порівнянні з ножівкою, лучкова пила має тонше полотно (0,5-0,8 мм), ріже вужче і вимагає менше зусиль для виконання.

Виправлення:

1. Розкажіть про інструменти та пристрої, які використовуються в розпилювання деревини. (Столярська пила, циркулярна пила, торцова коробка)

2. Вкажіть основні деталі ножівки. (Ручка, полотно)

3. Для якої роботи використовуються ножівки з різною формою зубів? (Для поперечного, розрізного та змішаного пиляння.)

4. Батьки попросили вас купити пилку. За якими критеріями ви виберете його в магазині? (Для розпилювання оберіть пилку зі скошеним профілем зуба)

5. З якою метою використовується скоба? (Скос використовується для точного розпилювання заготовок поперек волокон під різними кутами (30°, 45°, 90°)

6. Перелічіть основні правила безпечної роботи при розпилюванні виробів з деревини. (1. Не працюйте зі зламаною та тупою ножівкою. 2. Не тримайте ліву руку близько до зрізу. 3. Не відволікайтеся та не розмовляйте під час роботи. 4. Поставте ножівку на верстак зубами подалі від 6. Не залишайте ножівку в розрізі, коли пилка тимчасово зупинена.)

4. Практична робота учнів.

4.1. Вступне навчання.

Інструкції: Перед виконанням практичної роботи викладач пояснює її зміст на зразку, показує, які поверхні слід зачистити рашпелем і наждачним папером, дає рекомендації щодо очищення кромок деталей.

Перед початком практичної роботи вчитель пояснює студентам критерії оцінювання практичної роботи.

Правила безпечної роботи при розпилюванні деревини:

1. Не працюйте несправною і тупою ножівкою.

2. Тримайте ліву руку близько до розпилу.

3. Не відволікайтеся і не розмовляйте під час роботи.

4. Поставте ножівку на верстак зубцями від себе.

5. Працюйте ножівкою плавно, рівномірно, без ривків і перекосів.

6. Не здувайте тирсу, видаляйте їх з робочого місця за допомогою підмітальної щітки.

4.2. Виготовлення монтажної пластини та поточна інструкція.

Виготовлення виробу відповідно до технологічної карти.

Інструкції: Під час роботи вчитель ходить по робочому місці, стежить за правильним виконанням прийомів роботи, дотриманням правил охорони праці та ін За потреби надає допомогу окремим учням. У разі виявлення характерних для багатьох дітей помилок або труднощів він припиняє роботу і проводить поточний інструктаж.

5. Підведення підсумків уроку.

Інструкції: Учитель аналізує типові помилки та їх причини. Повідомляє оцінки роботи кожного учня. Учитель оцінює на основі критерії оцінювання практичної роботи. Коментарі до помилок.

6. Роботи з прибирання. Учні наводять лад на робочому місці, розставляють усі інструменти на свої місця.

  1. Симоненко В. Д. Технологія 5 [Текст] : підручник для навчальних закладів / В.Д Симоненко, А. Т. Тищенко, П. С. Самородський – М.: Просвіта, 2010. – 176 с.

  2. Казакевич, В. М. Технологія. Технічна праця. 5 клас [Текст]: метод. надбавка / В. М. Казакевич. — М.: Дрофа, 2005. — 127 с.

  3. Карабанов І. А. Технологія обробки деревини. [Текст] / І.А.Карабанов, підручник для учнів 5-9кл. загальні заклади. – М.: Просвіта, 1995. – 216 с.

  4. Симоненко, В. Д. Творчі проекти учнів V — XI класів. [Текст] / В. Д. Симоненко. – Брянськ: Вид-во БДПУ, 1996. – 218 с.

  5. Столяров, Ю.С. Технічна творчість школярів. [Текст] / Ю.С.Столяров. — М.: Педагогіка, 1984. — 236 с.

  6. Тхоржевський Д. А. Заняття з трудового навчання. 5 клас [Текст]: метод. надбавка / Д. А. Тхоржевський. – М.: Просвіта, 1994. – 201 с.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *